העדשה האדישה

האיש בעל העדשה הקטלנית (1982) Wrong is Right

נכתב על-ידי דניאל פאיקוב ביום יום שבת, 7 אוקטובר 2006 בשעה 16:25

אם הייתי מחלק נקודות על בסיס חיזוי העתיד, האיש בעל העדשה הקטלנית בוודאי היה זוכה בכולן. ב-1982 הבמאי-תסריטאי ריצ'רד ברוקס הסתכל על הלך הרוח של התקופה ועשה אחד ועוד אחד. הוא קיבל את מדיניות החוץ האמריקאית, טרור מוסלמי, תקשורת המונים ונפט. שני עשורים לפני אסון התאומים – מדהים!

או לא כל כך מדהים. ברוקס, בעצמו שריד של שנות החמישים, עשה סרט בסגנון ההיפר-אקטיבי של שנות השישים, עם התוכן של מותחני הפרנויה של שנות השבעים, בשנות השמונים הקונסרבטיביות. התוצאה היא סרט עמוס ומבולבל, והאבחנות הפוליטיות הולכות לאיבוד בין הסגנונות והרעיונות המתנגשים. שון קונרי מככב בתור כתב טלוויזיה אופורטוניסטי שיוצא למדינות ערב ומסתבך בפרשת ריגול. במהרה כולם מתחילים לירות בכולם, פצצות מזוודה עוברות מיד ליד, ומחבלים מתאבדים תוקפים את ניו יורק.

הסרט מנסה להציג את השחיתות של הממשל האמריקאי וחוסר האחריות של התקשורת במונחים של סאטירה וקומדיה שחורה, והוא מזכיר גם את רשת שידור וגם את ד"ר סטריינג'לאב. אבל לברוקס אין לא ניסיון ולא מיומנות בסרטים מהסוג הזה והוא (כהרגלו) מעדיף להטיף. הסאטירה לא ממוקדת, הקומדיה לא מצחיקה, הריגול נטול מתח, וכל כמה דקות הסרט נעצר כדי שברוקס יוכל להסביר לנו, במונולוגים ארוכים, למה הוא התכוון ולא הצליח להמחיש באמצעים דרמטיים. למעשה, ברוקס מתריע על כשלים וסכנות רק כדי לעשות להם טריוויאליזציה (הטרוריסטים מתפוצצים במופע זיקוקים אור קולי, בלי לפגוע באף אחד מלבד עצמם). למרות האלמנטים הנבואיים זהו בעיקר קוריוז: דידקטי ולא קוהרנטי, מצביע על הבעיה אבל לא מצליח להגיד עליה שום דבר בעל ערך.

YouTube Preview Image

      0 תגובות

      קטגוריות: כולל וידאו,כללי,סאטירה,קומדיה,שנות השמונים

אין תגובות

אין תגובות.‏

כתיבת תגובה

XHTML: באפשרותך להשתמש בתגים אלה ‏:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

תגובות אחרונות